1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Aşk Nedir? Farklı Alanlara Göre Aşk Nedir?

Aşk Nedir? Farklı Alanlara Göre Aşk Nedir?

x1080 (1)_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Aşk Nedir?

Aşk nedir? Aşk, bir varlığa karşı hissedilen derin ve büyük sevgi olmaktadır. Biyolojik temeller doğrultusunda geliştiği düşünülen aşk, toplum yapısı nedeniyle farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra; birçok aşk çeşidi bulunmaktadır. Örneğin; platonik aşk, en bilinen aşk çeşitlerinden biridir.

Farklı Alanlara Göre Aşk Nedir?

Aşk konusunda tarih boyunca birçok araştırma yapılmıştır. Farklı çalışma alanları aşkı tanımlamış, nasıl ya da neden olduğunu açıklamaya çalışmıştır. Çeşitli alanlarda yapılan açıklamalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Bilime Göre Aşk: Bilime göre, aşk olgusu hormonlar ile bağlantılı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, bir kişiye aşık olduğu kişi gösterildiğinde çeşitli hormonlarında artış gözlenmiştir. Bu hormonlar, mutluluk, stres, adrenalin ve cinsel isteği kapsamaktadır. Sonuç olarak, aşk kavramı çeşitli hormonlar doğrultusunda ortaya çıkmaktadır.
  2. Biyolojiye Göre Aşk: Biyolojiye göre, aşk olgusu hayatın devamı için gerekli ve önemli bir duygu olmaktadır. Şehvet denilen cinsel istek doğrultusunda da aşkın oluştuğu belirtilmektedir. Çünkü; şehvet nedeniyle östrojen ve testosteron hormonları salgılanmaktadır. Bunun yanı sıra; aşık olmanın sonucunda tiroksin ve feromon gibi salgılar da artmaktadır. Bu salgılar doğrultusunda ise, dopamin isimli uyarıcı kimyasalın arttığı görülmektedir.
  3. Psikolojiye Göre Aşk: Psikolojiye göre aşk, bilişsel ile sosyal fenomen şekilde ifade edilmektedir. Robert Sternberg isimli bir psikolog ise, aşkın üç adet bağ ile oluştuğunu ifade etmiştir. Bu bağlardan ilki, yakınlıktır. İkinci bağ, bağlılık; üçüncüsü ise, tutkudur.
  4. Sosyolojiye Göre Aşk: Toplumu etkileyen önemli unsurlardan biri aşktır. Ancak aşk olgusu, yalnızca karşı cinsle yaşanmamaktadır. Herhangi bir nesne, grup ya da partilere aşk duyulabilmektedir. Örneğin; vatan aşkı, yaşanılan vatana duyulan aşk olmaktadır.

Aşk Nedir?

 Platonik ve Gerçek Aşk

Gerçek aşk kavramı, karşılıklı olan aşkı ifade etmek için kullanılmaktadır. Aşkın bir çeşidi olan platonik aşk ise, karşılığı olmayan ya da sorgulanmayan aşk olmaktadır. Platonik kelimesi, Platon’un Devlet isimli eserinden gelmektedir. Bu eserde Platon, ideal formda bir devlet tipi tarif etmektedir. Bu devlet tipi, gerçekleşmesi mümkün olmayacak bir durumdadır. Buradan hareketle ise, platonik kelimesi türemiştir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap