1. Ana Sayfa
 2. TEKNOLOJİ
 3. Arduino Nedir? Arduino ile Neler Yapılabilir?

Arduino Nedir? Arduino ile Neler Yapılabilir?

maxresdefault (12)_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Arduino Nedir?

Arduino nedir? Arduino, input – output denilen kartlar ile yazılım uygulamasından oluşan bir platformdur. Arduino için hazır olarak bulunan kartlar satın alınabilmektedir. Bunun yanı sıra; çeşitli bilgiler doğrultusunda uygun kart da oluşturulabilmektedir. Arduino kartları, birçok işleve sahip olmaktadır.

Arduino ile Neler Yapılabilir?

Arduino kartları, birçok işleve sahip olmaktadır. Bu işlevler ise, şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Arduino, bünyesinde barındırdığı kütüphaneler ile programlanabilmektedir.
 2. Arduino bünyesinde dijital ve analog girişler bulunmakta ve veriler girilebilmektedir.
 3. Arduino, kolay bir programlama dili kullandığı için birçok kaynağa ulaşılabilmektedir.
 4. Arduino bünyesinde bulunan mikrokontrolcü denilen kartlar ile elektronik alanında uygulamalar geliştirilebilmektedir.
 5. Arduino ile çalışılan proje için hareket, ışık ya da yazı gibi çıktılar elde edilebilmektedir.
 6. Arduino ile sensörlerden gelmekte olan sinyaller doğrultusunda veriler işlenebilmekte ve sistemler oluşturulabilmektedir.

Arduino Nedir?

Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Arduino kartları, birçok çeşide sahip olmaktadır. Bu çeşitler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Arduino Uno: En yaygın olarak kullanılan arduino çeşidi, Arduino Uno olmaktadır. Bu çeşidin mikrodenetleyicisi, 8 bitlik ATmega 328’dir. 32 KB hafızaya sahip olan Arduino Uno, 6 adet analog ve 14 adet sayısal girişe sahip olmaktadır.
 2. Arduino Mega: En yaygın olarak kullanılan ikinci arduino çeşidi, Arduino Mega olmaktadır. Bu çeşidin mikrodenetleyicisi, ATmega 2560’dır. 54 adet dijital girişe sahip olan Arduino Mega, 16 adet analog girişe sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra; USB ve DC adaptöründen beslenmektedir.
 3. Arduino Lilypad: Atmega 168 mikrodenetleyicisine sahiptir. Bu arduino çeşidi, kumaş üstüne dikilmek için tasarlanmıştır.
 4. Arduino Ethernet: Kullanıcılar tarafından tercih edilen Arduino Ethernet, projelerde İnternet bağlantısını kullanmayı sağlamaktadır. Mikrodenetleyicisi ise, Atmega 328 olmaktadır.
 5. Arduino Bluetooth: Bluetooth ile haberleşmeyi sağlayan projeler için kullanılmaktadır. Kart üzerinde Bluetooth uygulaması için modül yer almaktadır.
 6. Arduino Mini: Mikrodenetleyicisi Atmega 328 ya da Atmega 168 olmaktadır. Ufak boyuttaki uygulamalar için önemli olmaktadır.
 7. Arduino Nano: Ufak boyuttaki uygulamalar için tasarlanmış olmaktadır.
 8. Arduino Leonardo: Mikrodenetleyicisi Atmega 32u4 olmaktadır. Bu arduino, herhangi bir eklenti olmadan USB bağlantısı sağlamaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap