1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

2_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak üzerindeki apandisin iltihaplanması sonucu oluşan şiddetli ağrıya ve iltihaba apandisit denilmektedir. 10 ile 30 yaşları arasında sıklıkla rastlanmaktadır. Apandis patladığında karın içine içerideki enfeksiyon boşalmaktadır. Bu da hayati tehlikeye bile yol açabilmektedir. Apandisit, karnın sağ alt tarafında bulunmaktadır. Karın bölgesinin sağ alt bölgesine el koyulduğunda elin tam bittiği bölgede apandisit bulunmaktadır.

Apandisit Belirtileri

Apandisit belirtileri şu şekildedir.

  • Şiddetli karın ağrısı hissedilmektedir.
  • Karın ağrısına mide bulantısı da eşlik eder.
  • Ağrılar başladıktan sonra kusma meydana gelir.
  • Karın bölgesinde şişlik oluşur.
  • Ateş çıkmaz.
  • Gaz vardır ve bu gazla birlikte kabızlık ya da ishal de görünebilmektedir.
  • Rektum bölgesinde de ağrı olur.
  • İdrar yaparken ağrı hissedilir.

Apandisit

Apandisit ağrısı giderek şiddetlenmektedir. Bu bahse konu olan belirtiler bir günden fazla hissedildiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hatta ağrı çok şiddetliyse ambulans çağrılmalı ya da derhal en yakın acil servise gidilmelidir. Apandisitin patlaması hayati derecede öneme sahiptir.

Hasta olan kişilerin en bilinen belirtisi karın ağrısıdır. Bu ağrıya sırt ağrısı ve mide bulantısı da eşlik edebilmektedir. Ağrı genel olarak göbek deliğinin etrafında hissedilmektedir. Ağrı sağ alt tarafta daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir.

Apandisit ile birlikte kabızlıkta meydana gelebilmektedir. Apandisit sorunu olan kişiler büyük tuvaletini yapmakta zorlanırlar hatta hiç yapamazlar. Genel olarak %90’ında ani bir iştahsızlık hali başlar. Ağrıdan önce iştahsızlık kendini gösterir. Hastaların neredeyse %75’inde kusma ve mide bulantısı gözlenmektedir. Kusmalar ise ağrıdan sonra meydana gelmektedir. Kusma önce olduysa farklı sebepler de aranmalıdır. Apandisitte ateş yükselmez. Fakat orta seviyede seyreder. 38 dereceye kadar çıkma ihtimali bulunmaktadır. kalp atışı daha hızlanır. Dakikada 120, 140 olursa bu apandisite işaret ediyor olabilir. Bu belirtiler sizde var ise karnınıza hafif bir şekilde bastırmalısınız. Ağrı sağ kısımda meydana geliyor ise apandisitten şüphelenerek diğer belirtilere de göz gezdirmekte fayda var. Yürüdüğünüzde bile ağrı şiddetleniyor ise iltihaplanma meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle acilen doktora başvurulmalı ve asla ihmal edilmemelidir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap