1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Anti HBs Nedir? Anti HBs Değerleri

Anti HBs Nedir? Anti HBs Değerleri

anti-hbs-nedir-pozitif-ve-negatif-cikmasi-ne-anlama-gelirhbs-1280x720_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Anti HBs Nedir?

Anti HBs nedir? Anti HBs, bir bireyin Hepatit B isimli virüse olan bağışıklığını gösteren bir test olmaktadır. Bu test,bir kişiye Hepatit B virüsünün geçmesinden şüphelenildiğinde uygulanmaktadır. Bu test ile kişinin önceden yapılan Hepatit B aşısı ya da geçirdiği Hepatit B hastalığı tespit edilmektedir. Daha önce Hepatit B aşısı olmuş ya da Hepatit B hastalığı geçirmiş kişiler, bu virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Kazanılmış olan bu bağışıklık, kişinin ömrü boyunca sürmektedir.

Anti HBs testi ile farklı bilgiler de tespit edilmektedir. Örneğin; kişinin olduğu Hepatit B aşısının tutup tutmadığı bu test ile anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra; aşı yapılmadan önce de Anti HBs testi yapılmaktadır. Hepatit B isimli virüse yakalanma ihtimali, hastadan hastaya değişmektedir. Bazı kişiler, bu konuda yüksek risk taşımaktadır. Yüksek risk taşıyan gruplar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Vücut sıvıları ile temas halindeki sağlıkçılar
  2. Enfekte annelerin doğurmuş olduğu bebekler
  3. Hapishanede bulunan ya da çalışan kişiler
  4. Eşi ya da partneri taşıyıcı olan kişiler
  5. Uyuşturucu kullanan kişiler
  6. Eşcinsel olan kişiler

Anti HBs Nedir?

Anti HBs Değerinin Pozitif Olması

Anti HBs değeri, 5 mIU/ml seviyesinden yüksekse pozitif olarak kabul edilmektedir. Bu değerin pozitif olması, bireyin Hepatit B isimli virüse karşı bağışıklığa sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Hepatit B aşısı olmamış bireylerde bu değer pozitif çıkmamaktadır.

Anti HBs değeri, Hepatit B virüsüne karşı aşı olmuş kişilerde çok daha yüksek olmaktadır. Bu kişilerde, değerin 12 mIU/ml ya da daha fazla olması gerekmektedir. Test sonucundaki değer incelendiğinde, kişinin aşı sonucunda bağışıklık kazandığı ya da kazanmadığı tespit edilmektedir.

Anti HBs Değerinin Negatif Olması

Anti HBs değeri, yapılan test sonucunda negatif de çıkabilmektedir. Değerin negatif çıkması ise, Hepatit B virüsüne karşı bağışıklığın olmadığını göstermektedir. Ayrıca, Hepatit B virüsü için aşı olmamış kişiler, negatif değere sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra; test değerinin negatif olması, test yapılan kişide virüsün olmadığını göstermemektedir. Ancak, tüm ihtimaller göz önüne alınarak Anti HBs testi yaptırılmalıdır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap