1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Anksiyete Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

5b47130b5379ff2c6ce2d1a1
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu nedir? Anksiyete bozukluğu sıradan gerginlik, kaygı ya da endişe ifadelerinden farklıdır ve fazlasıyla korku endişe içerir. Anksiyete bozuklukları zihinsel bozuklukların en çok karşılaşılanıdır. Yetişkin bireylerin yaklaşık olarak yüzde 30’unu yaşamlarının belli bir kısmında etkiler. Fakat anksiyete bozukluğu aynı zamanda tedavi edilebilirdir. Fazla sayıda etkili tedavisi bulunmaktadır. Tedavi bir çok insanın normal üretken yaşam sürmesine yardımcı olur.

Anksiyete gelecekteki bir endişenin öngörülmesi manasına gelmektedir. Kas gerginliği ve aynı zamanda kaçınma davranışı ile alakalıdır. Korku, ani bir tehdide karşı duygusal bir tepkidir. Fazlasıyla savaş tepkisi ile alakalıdır.

Anksiyete bozuklukları, kişilerin semptomlarını etkileyen ya da kötüye iten durumlardan kaçınmaya çalışmasına neden olabilir. İş performansı, okul çalışması ve kişisel ilişkiler etkilenebilir. Genel olarak, bir kişinin anksiyete bozukluğu tanısı alabilmesi için korku ya da anksiyete etkisiyle insanların durumuna veya yaşına uygunsuz davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Normal şekilde çalışma yeteneğini engellemesi gerekmektedir.

Anksiyete bozukluğunun genel olarak yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, spesifik fobiler, agorafobi, sosyal anksiyete bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu gibi çeşitleri vardır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir? 

Günümüzde herkes endişeli hareketler sergiliyor. Bu duygu fazlasıyla normal bir duygudur. Mesela, işteyken herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, sınava girmeden önce veya önemli bir karar vermeden önce gergin hissedebilirsiniz.

Anksiyete bozuklukları bunlardan çok daha farklıdır. Anksiyete bozukluğu bir akıl hastalığıdır ve neden oldukları sıkıntı sizi normal yaşamınıza devam etmekten alıkoyabilir.

Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, endişe ve korku yaşar. Bu duygular sürekli, ezici ve sakatlayıcı olabilir. Ancak tedavi ile birçok insan bu duyguları yönetebilir ve tatmin edici bir hayata geri dönebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu İçin Neler Yapılmalıdır?

Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren ürün tüketiminizi durdurun veya azaltın. Reçetesiz satılan ilaçları veya bitkisel ilaçları almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Birçoğu kaygı semptomlarını artırabilecek kimyasallar içerir.

Günlük egzersiz yapın ve sağlıklı, dengeli bir diyet yapın. Travmatik veya rahatsız edici bir deneyimden sonra danışmanlık ve destek alın. Yoga ya da meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini uygulayın.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap