1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Altın Oran Nedir? Altın Oran Ölçüleri Nelerdir?

Altın Oran Nedir? Altın Oran Ölçüleri Nelerdir?

maxresdefault (19)_800x500
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Altın Oran Nedir?

Altın oran nedir? Bir bütünlüğün parçaları arasında gözlemlenen, uyum bakımından en etkili boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır.

Altın Oran, çeşitli uygarlıkların da kullanmış olduğu bir oran prensibiydi. Doğada bulunan tüm şeyler bir sayısal değere karşılık gelmektedir. Matematiğin bilinen eski kuramcıları da doğanın işleyiş kurallarını, varoluş ve nedenleri açıklayabilmek amacıyla sayıları kullandılar. Bulmuş oldukları evrensel kodlara da Altın Oran, Altın Sarmal, Phi sayısı, Fibonacci Dizilimi gibi sayıların dizilim kalıplarıyla belirttiler.

Plastik sanatlar ve aynı zamanda mimari doğadaki bu uyum yasalarının izinden giderek estetik olana ulaşmaya çalışmaktadır. Belirtilen matematiksel kalıplar aynı zamanda insan bedenindeki ideal oranı hesaplamak için kullanılmıştır. Eski Mısır Rölyeflerinde, Antik Yunan ve Roma sanat Eserlerinde fazlasıyla belirgin olan uyum prensibi, 1,618’e tekabül eden Phi sayısına dayanır.

Altın Oran Nedir?  

Yüzdeki Altın Oran Ölçüleri Nelerdir?

Leonardo da Vinci ile günümüze kadar gündemde kalan ‘Altın Oran’ kavramı; büyüğün küçüğe oranı diye ifade edilmektedir. Yüz kısmında bu oran büyük organların onun alt organları dediğimiz organlara oranıdır. Örneğin yüzümüzün, boynun genişliğine oranı, dudağın ve kaşların birleşim yerine oranı, burun boyunun yüzün boyuna, çene ucunun, kaşların birleşim yerine ve ağız boyunun burun genişliğine, burun genişliğinin burun deliklerine ve göz bebekleri arası ile kaşlar arasındaki mesafeye oranı gibi hesaplanmaktadır.

Belirtilen bu sayının bulunduğu orantı, geçtiğimiz tüm çağlarda mimari ve plastik sanatlarda harmoninin ve estetiğin belirtisi kabul edilmiştir. Bir sanat eseri ya da doğada izlemekten hoşlandığımız, keyif aldığımız, gözümüzü yormayan ve uzun süre izlediğimizde dahi bıkkınlık yaratmayan güzelliklerin temelinde “Altın Oran”ın izleri vardır.

Altın Oran Ölçüleri

Bedenimiz dahil tüm boyumuzun, bastığımız yerden göbeğimize kadar olan yüksekliğe oranı Phi sayısını vermektedir. Kollarımızın dirsek omuz arası ile dirsek bilek arasının oranı Phi sayısını verir. Aynı zamanda bileklerden omuza kadar olan tüm kolumuzun dirsek omuz arasının oranı da Phi sayısına karşılık gelmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap