YENİ GELİŞME

Alpaslan Şoförler Odası Başkanlığına aday

 Tarih: 04-12-2017 15:28:17
Uzun yıllar başkanlığını yaptığı Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Faruk Alpaslan, “Geçmişte yaptığım yöneticilik dönemlerinin özlemini çeken ve başkan olmam için yoğun bir talepte bulunan şoför esnafımızın isteği doğrultusunda aday oldum” dedi.

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı yaparken milletvekilliği adaylığı müracaatı yapmak için istifa eden Faruk Alpaslan, yaptığı basın toplantısıyla Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

ŞOFÖR ESNAFI FARUK ALPASLAN’IN YENİDEN BAŞKAN OLMASINI İSTEDİ

Basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya gelen ve adaylığını açıklayan Faruk Alpaslan, “Biz aile olarak şoför esnafımızın tezgâhının, emeğinin hakkının, çalışma gücüne ve imkânlarına kavuşabilmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. İki ağabeyim ile birlikte şoför esnafımıza hizmet bir ailenin mensubu olmaktan büyük gurur duyuyorum. Biz her zaman şoför esnafımızın hak ve hukukunu korumak, çalışma koşullarının uygun hale getirilmesi için ibadet duygusu ile hizmet ettik. Şoför esnafımız yerelde, bölgesel veya Türkiye genelinde yöneticilik yaptığı dönemlerdeki hizmet performansını arar olmuş. Bu süreçte biriken sorunlarının çözümü için, yeniden başkan olmam için büyük bir istek oldu. Esnafımızın bu isteğini yerine getirmek, kronikleşmiş sorunlarının çözüme kavuşmasını sağlamak ve özlediği hizmetle buluşturmak için, Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na aday olma kararı verdim” dedi.

‘ESNAFIMIZIN VE HALKIMIZIN MEMNUNİYETİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM’

Ekmeğini emeği ile kazanan şoför esnafının, çalıştığı sektörlere göre çözüm bekleyen farklı sorunları bulunduğuna dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Mevcut yasaya göre Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyesi olabilme hakkı bulunan taksiciler, minibüsçüler, halk otobüsçüleri, servis araçları, şehir içi nakliyatçılar ve kamyoncuların çözüm bekleyen sorunları bulunuyor. Sorunlar Hükümet, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili kurumlar, Valilik, Van Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, vergi daireleri  ile kamu kurum ve kuruluşları nezdinde yapılacak girişimler sonucunda çözüme kavuşturulabilecek. Esnafımızın hak ve hukukunu Ankara’da federasyon ve konfederasyonun gücünü de arkamıza alarak bilinçli ve etkili bir şekilde savunacağız. Şoför esnafımızın sorunlarının çözüme kavuşturulması aynı zamanda hizmetlerden yararlanan halkımızın da sürdürülebilir ve kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır. Bu nedenle yapacağımız tüm çalışmalarda, esnafımızın hakkını hukukunu savunurken, halkımızın da memnuniyetini gözeteceğiz” dedi.

‘ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI YENİDEN ESNAFIMIZLA BULUŞACAK’

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın ideolojisi, rengi, dili, dini, ırkı, mezhebi veya meşrebi ne olursa olsun şoför esnafının odası olduğunun altını çizen Faruk Alpaslan,  “Ne ideolojik, ne de kültürel farklılık ayırımı yapmadan, odamızdan hizmet almak isteyen esnafımızın şoför olması yeterli olacak. Böylece odamızı esnafımızla, esnafımızı da hizmet ile yeniden buluşturmuş olacağız. Şoförler ve otomobilciler odamıza kayıtlı olan kurtarıcı ve ambulans gibi araçlarımızı bağlı durumdan kurtarıp yeniden esnafımızın hizmetine sunacağız. Esnafımızı sektörel sınıf farkı aşiretçiliği, ideolojik yaklaşımlar ve ırk ayrımcılığına tabi tutmadan, haklı ekmek davasında en büyük destekçisi olacağız. Bugüne kadar ayrışmaya tabi tutulan ve sorunları ile yalnız başına mücadele etmek zorunda bırakılan, şoför esnafımıza destek olabilmek ve sahip çıkabilmek üzere yapılanmış bir yönetim anlayışıyla, 2018 yılı ocak ayından itibaren başlayacak olan, esnaf odalarının seçiminde Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odamızın yönetimine talibiz” dedi.

‘TAKSİCİ ESNAFIMIZ ZARARINA ÇALIŞMAKTAN KURTULACAK’

Taksici esnafının giderlerinin artmasına rağmen gelirlerinde azalma olduğuna dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Taksici esnafımız uygun çalışma şartlarına sahip değil, birçok taksi durağının barınma yeri bulunmuyor, barınma yeri bulunanların ise yazıhane ruhsatları yok.  Akaryakıt fiyatlarının artmasına, sigorta maliyetlerinin yükselmesine ve araç bakım onarım giderlerinin karşılanamaz duruma gelmiş olmasına rağmen, şoför esnafımız benim dönemimde verilen taksimetre fiyat tarifesi üzerinden çalışmak zorunda bırakılmıştır. Yine taksici esnafımız hava alanına araç modelleri bahane edilerek yapılan keyfi uygulama ile alınmamış. Eşitlik ilkesine aykırı olan bu uygulamalar ile yapılan ayırımcılığın sona ermesi gerekiyor. Taksici esnafımızın sorunlarını Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nde gündeme getirerek haklarına kavuşması için özverili bir çalışma yapacağız” dedi.

‘MİNİBÜSÇÜLER VE HALK OTOBÜSÇÜLERİNİN HAKLARI KORUNACAK’

Minibüs ve Halk Otobüsleri ile toplu taşıma hizmeti veren esnafın büyük mağduriyet yaşadığının altını çizen Faruk Alpaslan, “Esnafımız minibüs ve halk otobüsü hatlarını çok yüksek fiyatlar ile satın aldı. Ancak daha sonra aldıkları bedelin dörtte bir fiyatına düşmesi ile büyük bir mağduriyet yaşadı. Bunun yanında şehir içi toplu taşıma işini yaparken korsan taşımacılığın önlenmemesi nedeniyle yolcu kaybına uğramaktadır. Korsan taşımacılığın önüne geçilmeden, Van’ın modern taşımacılıkla buluşması mümkün görünmüyor. Herkesin hakkının ve hukukunun korunabildiği, çelişkiye düşülmeyen, yolcu rekabetini ortadan kaldıracak düzenli bir çalışma sisteminin kazandırılması için yerinde, zamanında ve doğru kararların alınması sağlanmalı. Ayrıca durakların halkın istediği şekilde açık tutulması, toplu taşıma hizmeti veren esnafımızın park alanı sıkıntısının giderilmesi çözüme kavuşturulması gereken konuların başında geliyor” dedi.

‘SERVİS ARAÇLARININ GİDERLERİNİ ASGARİYE İNDİRECEĞİZ’

Servis araçlarının elde ettikleri kazançları ile giderlerini karşılayamaz hale geldiğini belirten Faruk Alpaslan, “Okul servis araçlarında 10 Mart 2017 tarihli ve 30003 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında rehber personel görevlendirilmesi zorunlu hale geldi. Servis araçları öğrencilerden aldıkları ücretlerden, rehber personeli maaşı ve sigortası, araç yakıt vergi ve sigortası, araç bakım onarım giderleri de hesap edildiğinde, sürücülüğünü araç sahibinin yapması halinde asgari ücretin altında bir kazanç kalmaktadır. Şoför çalıştıran servis araçları zarar etmektedir. Sonuç olarak ekmek kazanmak için servis çalıştıran ve zarar eden esnafımızın giderlerini asgariye indirip, esnafımızın kazancının cebinde kalması için gerekli çalışmaları yaparak esnafımızın hakkına sahip çıkacağız.  Servis araçlarının çalışma esasları doğrultusunda kazanç sağlayabileceği, hizmet alan öğrencilerin ve velilerin de mutlu olabileceği bir sistemin kazandırılması için çalışacağız. Bazı çıkarcıların servis araçlarının sayısını arttırarak, kendileri rant elde ederken, servisçi esnafımızın ekmeği ile oynamak için bazı planlar yaptıklarını ve bunun için Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçimlerinin yapılmasını beklediklerini biliyoruz. Servisçi esnafının hak ve hukukunu korumak, ekmeğine sahip çıkmak için UKM’de veya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında girişimlerde bulunarak, bilgi ve tecrübemizle bu konuları sıkı bir şekilde takip edeceğiz” dedi.

‘ŞEHİR İÇİ NAKLİYATÇILAR BÖLGESEL GARAJLARA KAVUŞACAK’

Şehir içi nakliyat yapan esnafın şehir ve toplum içinde yerinin belli olmadığına dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Şehir içi nakliyatçılık yapan esnafımız, halkımızın çok önemli bir ihtiyacına çözüm üretiyor, büyük bir hizmet veriyor. Yaptığı hizmet adeta görmezden gelinerek horlanan esnafımızın şehir ve toplum içindeki yeri belli değil. Bunun yanında bedeni ve aracı ile hizmet vermesine rağmen hak ve hukukunu koruyamıyor. Büyük bir özveri ile çalışan şehir içi nakliyatçı esnafımız,  büyük rakamlarda vergi, araç sigortası, sgk, park ücreti ödediği için giderleri oldukça yüksek. Şehir içi nakliyatçı esnafımızın oluşturulacak bölgesel garajlarda barındırılması ve sorunlarının çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunup sonuçlandırılması için takipçi olacağız” dedi.

‘KAMYONCULARIN EKMEK MÜCADELESİNE DESTEK OLACAĞIZ’

Kamyoncu esnafının para kazanmaktan çok hayatta kalma ve yaşama mücadelesi verdiğini söyleyen Faruk Alpaslan, “Başta İran olmak üzere Van Ortadoğu ve Asya ülkelerine açılan sınır kapılarına yakın bir serhat şehridir. Ancak İran ve diğer ülkelere yapılan karayolu ile yük taşımacılığında Vanlı kamyoncular sınır kenti olmanın avantajından yararlanarak istediği düzeyde gelir elde edemiyor. Kamyoncu esnafımızın uluslararası taşımacılık konusunda rekabet gücünü arttırması için yeterli desteğin verilmediği bilinen bir gerçek. Bunun yanında kamyoncularımızın yaptığı yurt içi yük taşımacılığında da hak ettiği navlunu elde edemiyor. Kamyoncularımız Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre belirlenmiş olan, sınır taşımacılık, kütle ağırlığı ve hacim büyüklüğü göz önünde bulundurularak, kilometre bazında verilmiş olan fiyatların çok daha altında taşıma yapmak zorunda kalıyor. Kamyoncu esnafımızın sevdiklerini geride bırakarak yaptığı ekmek mücadelesinde emeğinin karşılığını alabileceği şartların oluşturulması için gerekli çalışmaları titizlikle takip edeceğiz” dedi.

‘ADAY TERCİHİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Esnafın çok iyi düşünerek, adaylar içerisinde kendi çoluk çocuğunun rızkını kazanabilecek şartları oluşturabilecek adayı tercih etmelerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Faruk Alpaslan, “Van’da yaşanan depremden sonra, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Esnaf Sarayı’nı yaptırırken Ankara’dan büyük maddi imkânlar getirdik. Bu eser, sorunların çözümünde bundan sonra da benzer çalışmaları yapabileceğimizi gösteren önemli bir başarıdır. Bizler dün olduğu gibi bundan sonrada her zaman esnafımızın yanında olacağız. Esnaf odaları seçimlerinin Van’ımız, halkımız ve esnafımız için yeni bir başlangıca vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek şoför esnafı için kazasız belasız bol kazançlı hayırlı çalışmalar diledi.

  Kaynak: vanhaber.com.tr   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Olumsuz hava şartlarında çalışma... Olumsuz hava şartlarında çalışma... Türkiye'nin kışı en soğuk geçen yerlerin başında gelen Van'ın Çaldıran İlçesinde..
Van’da 2 minibüste arama Van’da 2 minibüste arama Van’da polis ekipleri tarafından yapılan 2 ayrı çalışma sonucu yurda yasadışı yo..
Tuşba cıvıl cıvıl olacak Tuşba cıvıl cıvıl olacak Van merkez Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, başkanlık sürecinde ve..
Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Vali Murat Zorluoğlu, İpekyolu ilçesindeki Mehmetçik Selen İmam Hatip Ortaokulun..
  GÜNDEM HABERLERİ
 81 ilde devreye girdi 81 ilde devreye girdi İçişleri Bakanlığı’nca kullanılan 95 yazılım, kodlanarak yeniden güncelendi. ..
Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Mitinge katılmak isteyenler, öğle saatlerinden itibaren Yenikapı Etkinlik Alanı'..
Milyonlarca memura müjdeli haber Milyonlarca memura müjdeli haber Ocak ayından itibaren memurların aile yardımları da artacak. Toplu sözleşme görü..
Eski hücre arkadaşından flaş iddia… Eski hücre arkadaşından flaş iddia… New York Times (NYT) gazetesinin davayla ilgili gelişmeleri takip eden muhabiri ..
  SİYASET HABERLERİ
Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konyalılar Federas..
Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin 6 ayrı yasada yapılacak uyum düzenlem..
Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Zarrab'ın pisliklerini tanıklık sıfatıyla takas eden Haçlı zihniyetin Türkiye'ye..
CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular Türkiye düşmanlarıyla aynı safta yer tutan CHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile..
  EKONOMİ HABERLERİ
Asgari ücret için ilk rakam belli oldu Asgari ücret için ilk rakam belli oldu İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu i..
İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı İşsiz sayısı 2017 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin ki..
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ikinc..
Emekliye en az bin 565 lira Emekliye en az bin 565 lira ​Emeklilerin Ocak zammı için son viraja girildi. Yılın ikinci 6 aylık dönemindek..
  EĞİTİM HABERLERİ
 Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Milli Eğitim Danışma Kurulu toplantısı Va..
Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Van’ın Edremit ilçesindeki öğrenciler, "Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliğ..
Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nura..
Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, katıldığı canlı yayında liseye geçişte yeni sistemle..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Spor Toto 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor ilk yarının..
Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Abdullah Çalım: - “Yetkililerin ne ..
Kendi evinde yenildi Kendi evinde yenildi - Van Büyükşehir Belediyespor: 0 - Pazarspor: 4
Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaray'ın Süper Lig'in 15. haftasında sahasında Teleset Mobilya Akhisarspor..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
 insan hakları ve demokrasi semineri  insan hakları ve demokrasi semineri Van’da vatandaşa daha iyi hizmet vermek amacıyla jandarma personeline ‘insan ha..
Bakan müjdeyi verdi! Bakan müjdeyi verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Ulaştırma Denizcilik ..
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen el sanatı kurslar..
Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece  Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuarının orga..
DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi  ... DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi ... Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) destekleriyle 20 sosyal hizmet personeli..
 Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gevaş’ta Doğa, Kültür ve..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı