Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Alpaslan Şoförler Odası Başkanlığına aday

 Tarih: 04-12-2017 15:28:17
Uzun yıllar başkanlığını yaptığı Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Faruk Alpaslan, “Geçmişte yaptığım yöneticilik dönemlerinin özlemini çeken ve başkan olmam için yoğun bir talepte bulunan şoför esnafımızın isteği doğrultusunda aday oldum” dedi.

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı yaparken milletvekilliği adaylığı müracaatı yapmak için istifa eden Faruk Alpaslan, yaptığı basın toplantısıyla Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

ŞOFÖR ESNAFI FARUK ALPASLAN’IN YENİDEN BAŞKAN OLMASINI İSTEDİ

Basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya gelen ve adaylığını açıklayan Faruk Alpaslan, “Biz aile olarak şoför esnafımızın tezgâhının, emeğinin hakkının, çalışma gücüne ve imkânlarına kavuşabilmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. İki ağabeyim ile birlikte şoför esnafımıza hizmet bir ailenin mensubu olmaktan büyük gurur duyuyorum. Biz her zaman şoför esnafımızın hak ve hukukunu korumak, çalışma koşullarının uygun hale getirilmesi için ibadet duygusu ile hizmet ettik. Şoför esnafımız yerelde, bölgesel veya Türkiye genelinde yöneticilik yaptığı dönemlerdeki hizmet performansını arar olmuş. Bu süreçte biriken sorunlarının çözümü için, yeniden başkan olmam için büyük bir istek oldu. Esnafımızın bu isteğini yerine getirmek, kronikleşmiş sorunlarının çözüme kavuşmasını sağlamak ve özlediği hizmetle buluşturmak için, Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’na aday olma kararı verdim” dedi.

‘ESNAFIMIZIN VE HALKIMIZIN MEMNUNİYETİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM’

Ekmeğini emeği ile kazanan şoför esnafının, çalıştığı sektörlere göre çözüm bekleyen farklı sorunları bulunduğuna dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Mevcut yasaya göre Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyesi olabilme hakkı bulunan taksiciler, minibüsçüler, halk otobüsçüleri, servis araçları, şehir içi nakliyatçılar ve kamyoncuların çözüm bekleyen sorunları bulunuyor. Sorunlar Hükümet, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili kurumlar, Valilik, Van Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, vergi daireleri  ile kamu kurum ve kuruluşları nezdinde yapılacak girişimler sonucunda çözüme kavuşturulabilecek. Esnafımızın hak ve hukukunu Ankara’da federasyon ve konfederasyonun gücünü de arkamıza alarak bilinçli ve etkili bir şekilde savunacağız. Şoför esnafımızın sorunlarının çözüme kavuşturulması aynı zamanda hizmetlerden yararlanan halkımızın da sürdürülebilir ve kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır. Bu nedenle yapacağımız tüm çalışmalarda, esnafımızın hakkını hukukunu savunurken, halkımızın da memnuniyetini gözeteceğiz” dedi.

‘ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI YENİDEN ESNAFIMIZLA BULUŞACAK’

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın ideolojisi, rengi, dili, dini, ırkı, mezhebi veya meşrebi ne olursa olsun şoför esnafının odası olduğunun altını çizen Faruk Alpaslan,  “Ne ideolojik, ne de kültürel farklılık ayırımı yapmadan, odamızdan hizmet almak isteyen esnafımızın şoför olması yeterli olacak. Böylece odamızı esnafımızla, esnafımızı da hizmet ile yeniden buluşturmuş olacağız. Şoförler ve otomobilciler odamıza kayıtlı olan kurtarıcı ve ambulans gibi araçlarımızı bağlı durumdan kurtarıp yeniden esnafımızın hizmetine sunacağız. Esnafımızı sektörel sınıf farkı aşiretçiliği, ideolojik yaklaşımlar ve ırk ayrımcılığına tabi tutmadan, haklı ekmek davasında en büyük destekçisi olacağız. Bugüne kadar ayrışmaya tabi tutulan ve sorunları ile yalnız başına mücadele etmek zorunda bırakılan, şoför esnafımıza destek olabilmek ve sahip çıkabilmek üzere yapılanmış bir yönetim anlayışıyla, 2018 yılı ocak ayından itibaren başlayacak olan, esnaf odalarının seçiminde Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odamızın yönetimine talibiz” dedi.

‘TAKSİCİ ESNAFIMIZ ZARARINA ÇALIŞMAKTAN KURTULACAK’

Taksici esnafının giderlerinin artmasına rağmen gelirlerinde azalma olduğuna dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Taksici esnafımız uygun çalışma şartlarına sahip değil, birçok taksi durağının barınma yeri bulunmuyor, barınma yeri bulunanların ise yazıhane ruhsatları yok.  Akaryakıt fiyatlarının artmasına, sigorta maliyetlerinin yükselmesine ve araç bakım onarım giderlerinin karşılanamaz duruma gelmiş olmasına rağmen, şoför esnafımız benim dönemimde verilen taksimetre fiyat tarifesi üzerinden çalışmak zorunda bırakılmıştır. Yine taksici esnafımız hava alanına araç modelleri bahane edilerek yapılan keyfi uygulama ile alınmamış. Eşitlik ilkesine aykırı olan bu uygulamalar ile yapılan ayırımcılığın sona ermesi gerekiyor. Taksici esnafımızın sorunlarını Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nde gündeme getirerek haklarına kavuşması için özverili bir çalışma yapacağız” dedi.

‘MİNİBÜSÇÜLER VE HALK OTOBÜSÇÜLERİNİN HAKLARI KORUNACAK’

Minibüs ve Halk Otobüsleri ile toplu taşıma hizmeti veren esnafın büyük mağduriyet yaşadığının altını çizen Faruk Alpaslan, “Esnafımız minibüs ve halk otobüsü hatlarını çok yüksek fiyatlar ile satın aldı. Ancak daha sonra aldıkları bedelin dörtte bir fiyatına düşmesi ile büyük bir mağduriyet yaşadı. Bunun yanında şehir içi toplu taşıma işini yaparken korsan taşımacılığın önlenmemesi nedeniyle yolcu kaybına uğramaktadır. Korsan taşımacılığın önüne geçilmeden, Van’ın modern taşımacılıkla buluşması mümkün görünmüyor. Herkesin hakkının ve hukukunun korunabildiği, çelişkiye düşülmeyen, yolcu rekabetini ortadan kaldıracak düzenli bir çalışma sisteminin kazandırılması için yerinde, zamanında ve doğru kararların alınması sağlanmalı. Ayrıca durakların halkın istediği şekilde açık tutulması, toplu taşıma hizmeti veren esnafımızın park alanı sıkıntısının giderilmesi çözüme kavuşturulması gereken konuların başında geliyor” dedi.

‘SERVİS ARAÇLARININ GİDERLERİNİ ASGARİYE İNDİRECEĞİZ’

Servis araçlarının elde ettikleri kazançları ile giderlerini karşılayamaz hale geldiğini belirten Faruk Alpaslan, “Okul servis araçlarında 10 Mart 2017 tarihli ve 30003 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında rehber personel görevlendirilmesi zorunlu hale geldi. Servis araçları öğrencilerden aldıkları ücretlerden, rehber personeli maaşı ve sigortası, araç yakıt vergi ve sigortası, araç bakım onarım giderleri de hesap edildiğinde, sürücülüğünü araç sahibinin yapması halinde asgari ücretin altında bir kazanç kalmaktadır. Şoför çalıştıran servis araçları zarar etmektedir. Sonuç olarak ekmek kazanmak için servis çalıştıran ve zarar eden esnafımızın giderlerini asgariye indirip, esnafımızın kazancının cebinde kalması için gerekli çalışmaları yaparak esnafımızın hakkına sahip çıkacağız.  Servis araçlarının çalışma esasları doğrultusunda kazanç sağlayabileceği, hizmet alan öğrencilerin ve velilerin de mutlu olabileceği bir sistemin kazandırılması için çalışacağız. Bazı çıkarcıların servis araçlarının sayısını arttırarak, kendileri rant elde ederken, servisçi esnafımızın ekmeği ile oynamak için bazı planlar yaptıklarını ve bunun için Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçimlerinin yapılmasını beklediklerini biliyoruz. Servisçi esnafının hak ve hukukunu korumak, ekmeğine sahip çıkmak için UKM’de veya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında girişimlerde bulunarak, bilgi ve tecrübemizle bu konuları sıkı bir şekilde takip edeceğiz” dedi.

‘ŞEHİR İÇİ NAKLİYATÇILAR BÖLGESEL GARAJLARA KAVUŞACAK’

Şehir içi nakliyat yapan esnafın şehir ve toplum içinde yerinin belli olmadığına dikkat çeken Faruk Alpaslan, “Şehir içi nakliyatçılık yapan esnafımız, halkımızın çok önemli bir ihtiyacına çözüm üretiyor, büyük bir hizmet veriyor. Yaptığı hizmet adeta görmezden gelinerek horlanan esnafımızın şehir ve toplum içindeki yeri belli değil. Bunun yanında bedeni ve aracı ile hizmet vermesine rağmen hak ve hukukunu koruyamıyor. Büyük bir özveri ile çalışan şehir içi nakliyatçı esnafımız,  büyük rakamlarda vergi, araç sigortası, sgk, park ücreti ödediği için giderleri oldukça yüksek. Şehir içi nakliyatçı esnafımızın oluşturulacak bölgesel garajlarda barındırılması ve sorunlarının çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunup sonuçlandırılması için takipçi olacağız” dedi.

‘KAMYONCULARIN EKMEK MÜCADELESİNE DESTEK OLACAĞIZ’

Kamyoncu esnafının para kazanmaktan çok hayatta kalma ve yaşama mücadelesi verdiğini söyleyen Faruk Alpaslan, “Başta İran olmak üzere Van Ortadoğu ve Asya ülkelerine açılan sınır kapılarına yakın bir serhat şehridir. Ancak İran ve diğer ülkelere yapılan karayolu ile yük taşımacılığında Vanlı kamyoncular sınır kenti olmanın avantajından yararlanarak istediği düzeyde gelir elde edemiyor. Kamyoncu esnafımızın uluslararası taşımacılık konusunda rekabet gücünü arttırması için yeterli desteğin verilmediği bilinen bir gerçek. Bunun yanında kamyoncularımızın yaptığı yurt içi yük taşımacılığında da hak ettiği navlunu elde edemiyor. Kamyoncularımız Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre belirlenmiş olan, sınır taşımacılık, kütle ağırlığı ve hacim büyüklüğü göz önünde bulundurularak, kilometre bazında verilmiş olan fiyatların çok daha altında taşıma yapmak zorunda kalıyor. Kamyoncu esnafımızın sevdiklerini geride bırakarak yaptığı ekmek mücadelesinde emeğinin karşılığını alabileceği şartların oluşturulması için gerekli çalışmaları titizlikle takip edeceğiz” dedi.

‘ADAY TERCİHİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Esnafın çok iyi düşünerek, adaylar içerisinde kendi çoluk çocuğunun rızkını kazanabilecek şartları oluşturabilecek adayı tercih etmelerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Faruk Alpaslan, “Van’da yaşanan depremden sonra, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Esnaf Sarayı’nı yaptırırken Ankara’dan büyük maddi imkânlar getirdik. Bu eser, sorunların çözümünde bundan sonra da benzer çalışmaları yapabileceğimizi gösteren önemli bir başarıdır. Bizler dün olduğu gibi bundan sonrada her zaman esnafımızın yanında olacağız. Esnaf odaları seçimlerinin Van’ımız, halkımız ve esnafımız için yeni bir başlangıca vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek şoför esnafı için kazasız belasız bol kazançlı hayırlı çalışmalar diledi.

  Kaynak: vanhaber.com.tr   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı