1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Akdamar Adası

Akdamar Adası

akdamar-adasi (1)
vanhaber.com.tr

Akdamar Adası Van’ın tarih kokan eserlerinden biridir. Akdamar Adası’nın da bulunduğu Van, Türkiye’de önemli büyükşehir belediyesi olan illerimiz arasındadır. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü‘nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yerleşip yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor. Van’ın önemli tarihi mekanlarından olan Akdamar Adası hakkında detaylı bilgileri sizin için derledik.

Akdamar Adası

Akdamar Adası Özellikleri

  1. Yüz ölçümü: 0.7 kilometrekare
  2. Rakımı: 1646 metre
  3. Toplam kıyı uzunluğu: 3 kilometre
  4. Sıcaklık ortalaması: 7 °C
  5. Van merkezine olan uzaklığı: 61 kilometre
  6. Adaya ulaşım: Feribot ile

Akdamar Adası, Türkiye’nin güzel illerinden Van aynı zamanda Bitlis illeri arasında bulunmakta olup Van Gölü’nde bulunan 2. büyük ada statüsündedir.

Akdamar İsmi Nereden Geliyor?

Akdamar Adasının isminin nereden geldiği hakkında yöre halkının anlattığı hikayeye göre, çok önceleri adada ikamet eden Ermeni keşişin çok güzel olduğu söylenen Tamara isimli kızı bulunmaktaymış. Ada etrafında bulunan yerleşim yerinde çoban olan bir delikanlı ise keşişin kızına aşık olur. Bu delikanlı sırf Tamara’yı görebilmek için geceleri adaya kadar yüzer. Tamara da nerde olduğunu gösterebilmek adına onu karanlıkta fenerle bekler. Daha sonraları bu olayı öğrenen keşiş yani Tamara’nın babası, sert rüzgarlı bir gecede eline feneri alarak kıyıya doğru iner. Çobanın gücünden olması için ikide bir yerini değiştir. Amacına da ulaşır, çok uzun süre yüzüp gücünü yitiren genç çoban boğularak can verir. Can vermeden önceki son sözü ise “Ah Tamara!” olur. Bu olaya şahit olan Tamara da hemen çobanı kurtarmak istercesine göle kendini bırakır. Yaşanan bu olayın ardından ada, ”Ah Tamara!” adı ile anılır. Anlattığımız bu hikaye şair olan Ermeni Hovhannes Tumanyan tarafından efsaneler arasına girmiştir.

Anlattığımız bu hikayenin tarihin gerçeklikleriyle ters olduğu şüphesiz gözükmektedir. 9. yy ardından itibaren kayda geçmiş olan Ağtamar adının Arapça Karşılığı “kabartı, tümsek” manasına gelmektedir. Bu ihtimal daha kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendirilebilir.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap