1. Ana Sayfa
  2. SİYASET
  3. AK Parti’den flaş kaçak yapı açıklaması!
Trendlerdeki Yazı

AK Parti’den flaş kaçak yapı açıklaması!

resized_7777
vanhaber.com.tr

Kaçak yapı hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, flaş açıklamalarda bulundu. AK Partili Muş cezaların artacağını kaydetti.

 

Grup Başkanvekili Mehmet Muş, inşaatlar için meclise yeni sunulacak olan kanun teklifine ilişkin, “Kaçak yapılarla ilgili cezai müeyyideler artacak” dedi. Muş, kat özgürlüğünün de kaldırılacağını iletti.

Mehmet Muş’un açıklamalarında şunlara yer verdi;

“İmar planlarında yükseklikte herhangi bir sıkıntı bulunmayan bir uygulama söz konusu artık binalar istediği kadar yukarı gidemeyecek. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacaktır. Mevcut olan yapılarla ilgili de 1 Temmuz 2020 tarihine kadar belediyelerin bunları düzeltmesini talep ediyoruz. Belediyeler bunu yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu resmen yapacak.” diye belirtti.

BELEDİYELER PARSEL BAZLI İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPAMAYACAK

Parsel bazlı plan imar değişiklikleri hakkında ise; bunların önüne geçiyoruz. Bu saatten sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapma hakkına sahip değildir. Ancak istek olursa adadakilerin hepsinin onay vermesi şartı ile ada bazında bazı değişiklikler gerçekleşebilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı kamuya yönlendirilecektir. Bu değer artışının yüzde 25’ini ilçe, yüzde 25’ini Büyükşehir Belediyesi, yüzde 25’i bakanlığın, yüzde 25’i de maliyenin hesabına gönderilecektir. İşlev değişikliğiyle alakalı olarak herhangi bir kısıtlama getirmiyoruz. Sizin bir binaya sahipsiniz, okul olarak kullanıyorsunuz, mağazaya dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada da değer artışının tamamı kamuya gelecektir.

Belediye ve devlete bağlı kurumlar bundan muaf tutulacaktır. Kamu oldukları için tekrar bir vergilendirme olmayacaktır. Öbür türlü bir cebimizden alıp bir cebimize koyarız hiçbir anlamı kalmaz.

kaçak yapı

 

 VALİLİK ONAYI GELİYOR

Köylerde gerçekleştirilecek olan inşaatlar ile alakalı vatandaşların valilikten onay getirmesi gerekliliğini artık şart koşuyoruz. Ruhsata tabii olmayan durumlarda vatandaşlarımız izin gerekmeksizin yapabilirler. Tek şartımız valilikten onay için başvuru yapmaları. Bu süreç içinde şehirlerdeki gibi bir harç bedeli köydeki vatandaşlardan alınmayacaktır.

KAÇAK YAPI KALMAYACAK!

Kaçak yapılarla ile alakalı olarak para cezalarında zam kararı aldık. Yaptırımlarımız çok daha ağır ve caydırıcı olacak. Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak.”

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap