1. Ana Sayfa
  2. DÜNYA
  3. 455 bin kredi kartı bilgileri çaldılar!

455 bin kredi kartı bilgileri çaldılar!

qqqqqqqqqq
vanhaber.com.tr

455 bin kredi kartı bilgileri çaldılar!

 

Popüler E-ticaret Sitesi Üzerinden Vurgun!

Türkiye’de kayıtlı 455 bin Türk vatandaşına ait kredi kartı ve banka kartı bilgileri satışa sunuluyor. Bu sistemde bankacılık sektörünün içinde bulunan kunduz lakaplı üst düzey kaynaklara göre yapılan açıklamaların doğru olduğu ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre herkesin gündelik hayatta kullandığı bir e-ticaret sitesinin açığını bulmalarıyla başlayan bu serüven onlarca kişinin kart bilgilerini ele geçirmesiyle son buldu.

Sadece internet üzerinden yayınlarına devam eden ekonomik ve teknolojik paylaşımlar yapan ZDNet firması Türkiye’de 455 bin den fazla kredi ve banka kartı bilgileri çalındı. Ve bu sızıntı sayesinde çalınan bilgiler çeşitli platformlarda şu anda satışa sunulduğunu açıkladı. Türkiye’den çalınan bu kart bilgileri Joker’s Stash isimli dünyanın en büyük kart mağazasında satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Bu gibi alanlarda güvenlik açısından araştırmalarını sürdüren Group-IB ‘nin yetkili isimleri ZDNet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Bu elde edilen veriler 28 Ekim ve 27 Kasım tarihleri içinde 4 farklı zaman dilimde parça parça sızdırıldığını açıkladı.  Group-IB yetkilileri Türk tarihinde gerçekleşen en büyük vurgun olarak adlandırılan bu olaya çok şaşkın olduklarını açıkladı.

455 bin kredi kartı bilgileri çaldılar!

Sözcü gazetesindeki güvenilir kaynaklara göre üst düzey bankalar ve bu bankalarda görev yapan yetkililer olayı idrak etmiş durumda. 1 haftadan beri çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Sözcü gazetesinin kaynağına göre tespit edilen kredi ve banka kartları 15-20 günlük süre içerisinde ait olduğu banka tarafından bloke edilecek.

Türkiye Bankalar Birliğinin Açıklaması:

TBB’nin yetkililerine bu konu hakkında soru yöneltildiği zaman henüz kendilerine ulaşan somut bir veri olmadığını söylediler.

BHD Başkanı Kürşat Ergün ise basın mensuplarını toplayarak; ” Daha önce bu konunun önemini vurguladım.” ifadeleriyle sitemkar bir açıklama yaptı. ” ”Ben defalarca uyarımı yapmama ve önlem talep etmeme rağmen e-ticaret siteleri maliyet çıkarmamak için yazılım sektörüne ve siber güvenlik duvarlarına yatırım yapmadılar. ” Sonuçta mağdur olan yine halk oldu ve 455 bin kişinin kredi ve banka kartı bilgileri şuan kötü insanların elinde satışa sunuluyor.

Umarız en az zafiyet ile bu olayın üstesinden gelinir.

Van’da kaçak sigara baskını haberini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap