1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. 42 bin mahkuma tahliye geliyor!
Trendlerdeki Yazı

42 bin mahkuma tahliye geliyor!

5cb8bcaf67b0a92aac02736f
vanhaber.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra af yasasına ilişkin yeni gelişmeler yayınlandı.

6 suç dışında binlerce mahkuma tahliye müjdesi çıktı. En başta 42 bin kişi vatandaş bu haktan faydalanacak.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile ittifak ortaklığı yapan AKP’nin gündemine sıklıkla getirdiği ‘af yasası’ konusuna ilişkin Erdoğan’dan sürpriz açıklama yayınlandı. 16 Ocak günü yapılan 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz” dedi. Bu açıklamanın ardından kafalardaki soru işaretlerine cevap bulduk. ‘Cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar’a indirim yapılmayacak.En başta 42 bin kişi tahliye fırsatından faydalanabilecek.

Halk içinde  ‘af paketi’ olarak tanınan infaz paketi, 2020 nin 2. ayında mecliste oylamaya sunulacak. AK Parti kurmaylarından elde edilen bilgilere bağlı olarak bu 6 suçu işleyenler ‘af paketi’nden faydalanamayacaklar. Ancak diğer cezalardan hüküm giymiş vatandaşlar yararlanabilecek. En başta 42 bin suçlunun bu yasadan faydalanması bekleniyor.

TAHLİYE KARARI!

Milliyet gazetesinden Şebnem Hoşgör’ün yayınladığı habere göre; cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar hariç olmak üzere, diğer suçlarda infaz indirimine gidilecek. Halen ceza süresinin üçte ikisinin infaz edildiği suçlarda infaz süresi ceza süresinin yarısına çekilecek.

Tahliye

TAHLİYE 42 BİN KİŞİYE TALİH OLDU! 

Denetimli serbestlik sisteminin süresi düşüyor. Hala 1 Temmuz 2016’dan önce gerçekleşen suçlara yönelik 2 yıl, diğer suçlar kapsamında da 1 yıl olan denetimli serbestlik süresi, geçilecek yeni düzende alınan cezaya bağlı olarak 5/1 oranında uygulamaya geçilecek. Yani şuan olduğu gibi şartlı tahliyesine 1 yıl kalmış olan kişilerin, “iyi halli olma” şartı ile otomatik olarak gündeme gelen denetimli serbestlik uygulaması bundan sonra infaz süresinin 5/4’ünü tamamlayanlar için geçerli sayılacak. Bu sayede ceza süresi fark etmeksizin her suçlunun kesinlikle belli bir süre cezaevinde mahkum olarak kalması sağlanmış olacak. Parti kurmayları, infaz paketinin geçerli olması ile birlikte ilk boyutta ortalama 42 bin mahkumun tahliye olmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap