1. Ana Sayfa
  2. GENEL
  3. 2020 Hac Kura Sonuçları ! Diyanet Açıkladı
Trendlerdeki Yazı

2020 Hac Kura Sonuçları ! Diyanet Açıkladı

hac_kura_sonuclari_ne_zaman_aciklanacak_hac_kura_sonuclari_nasil_ogrenilir_h25357_7690f_902x350
vanhaber.com.tr

İçindekiler

2020 Hac Kura Sonuçları

2020 Hac Kura Sonuçları ! Diyanet kura sonuçlarını açıkladı. İşte tam liste. İslam’ın şartlarından biri olup Kabe’yi ziyaret amacıyla yapılan Hac ibadetinin kura sonuçları açıklandı.

Hac kura sonuçları bugün itibariyle 9 Ocak perşembe günü saat 11.00’de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konferans salonunda açıklandı. Binlerce kişinin hasretle beklediği o sonuçların tam listesine ise bugün saat 21.00’de e devlet üzerinden ulaşılabilecek. Kura sonuçlarının ardından bu sene tam 83 bin 430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanmış olacak.

2020 yılında ilk defa müracaat etmiş olan 147.491 vatandaşımız hac ön kayıt başvurusunu tamamlamıştı. 2007 senesinden beri hac ibadeti için kutsal topraklara gitmeyi bekleyen 2.124.309 kişiyle birlikte toplam 2.298.800 hacı adaylarının arasından kura sonunda 2020 yılı hac kontenjanı olan 83.430 kişi arasına girecek.

2020 Hac Kura Sonuçları Tam Liste

HAC KURA SONUÇLARINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

2020 Hac Kura Sonuçları

Kontenjan Neye Göre Belirleniyor?

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın verdiği karar doğrultusunda her ülke nüfusunun 1/100’i oranında kontenjan verilmektedir. Bu sene itibariyle Türkiye nüfusunun 83 milyon 430 bin olması sebebiyle hac için ayrılan kişi kontenjanı 83 bin 430 kişi olacak.

Hac kesin kayıtları için tarih 13 Ocak olarak belirlendi. Hacı adayları, e-Devlet üzerinden alacakları ‘Hac Kesin Kayıt Belgesi’ ile 13 Ocak ve 24 Ocak tarihleri arasında il müftülüklerine kayıt yaptırabilecekler. Aynı zamanda başvurdukları acentelerde de kayıtlarını yaptırabilecekler. Kesin kayıt belgesi alınırken dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı ise;  ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu’ veya ‘Acenta Organizasyonu’ seçeneklerini dikkatlice seçmek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-07 Şubat 2020 tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Hac Nedir?

İslam’ın şartlarından biri olan Kabe’yi ve civarındaki ibadet edilmek için işaret edilen özel yerleri belirtilen vakit içerisinde usulünce ziyaret edip, yapılması gerekli ibadetleri yerine getirerek eda edilen farz ibadettir.

Hac Neden Yapılır?

Her Müslümanın amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. O’nun rızasını kazanmanın yollarından birisi de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmektir. Yasaklarından da büyük dikkatle kaçınmaktır. Allah’ın emirleri aynı zamanda insanı iyiye teşvik eder. Güzele, doğruya yöneltir. Yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırır. Böylece insanı güzel ahlak sahibi kılarak mutlu olmasını sağlar.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap