Bursa Escort
YENİ GELİŞME

10 soruda liseye giriş sistemi nasıl olur?

 Tarih: 09-11-2017 07:50:47
Uzmanlar aileleri ve öğrencileri “Bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanarak zamanlarını doğru kullansınlar” diye uyardı

Lise Kayıt Sistemi’nde sadece 600 okul sınavla öğrenci alacak. Uzmanlar aileleri ve öğrencileri “Bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanarak zamanlarını doğru kullansınlar” diye uyardı

.

Liseye girişte TEOG'un yerini alacak olan Lise Kayıt Sistemi (LKS) soru işaretlerini beraberinde getirdi. LKS'de öğrenciler tercihleri doğrultusunda ve okul başarı puanına göre evlerine yakın okullara yerleştirilecek.

 

Yaklaşık 600 köklü liseye ise sınavla öğrenci alınacak. Yeni sistemin en çok merak edilen diğer detayları ise şöyle:1-Adrese dayalı yerleştirme nasıl yapılacak? 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim bölgelerine göre belirlediği okul listeleri öğrencilerin e-okul sistemine tanımlanacak. Her öğrenci ve velisi eğitim bölgesine göre kendine tanımlanmış okullardan 5'ini seçecek. Öğrenciler bu istek sırasına göre yerleştirilmeye çalışılacak. Öğrenci istediği okulda yeterli kontenjan varsa koşulsuz yerleştirilecek. Eğer o okulu isteyen öğrenci sayısı kontenjandan fazla ise öğrenci ikinci sıradaki okula, orada da aynı durum varsa 3'üncü 4'üncü ve 5'inci tercihine yerleştirilmeye çalışılacak. Hepsinde aynı durum olursa öğrenci 5'inci sırada istediği okula yerleştirilecek. Bunun için sınıf veya kontenjan açılacak. Hatta o okulda ikili öğretime geçilebilecek. Hiçbir öğrenci tercihi dışında okula yerleştirilmeyecek. 2-Sınavla herhangi bir köklü liseye yerleşemeyen öğrencinin durumu ne olacak? 
Puanı bu liselere yerleşmek için yetmeyen öğrenci daha önce adrese dayalı sistemde yaptığı 5 tercihten birine yerleşecek. 3-Sınavla öğrenci alacak liseler nasıl belirlenecek? 
Bu okullar zaten belli. Bütün devlet fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve sayıları 50 civarında olan proje liseler bu kapsamda yer alıyor. Bu okulların listesi internette mevcut. Bu okullara yeni okullar eklenmeyecek. 4-Sınavda soru dağılımı nasıl olacak? 
15 Türkçe, 15 sosyal bilgiler, 15 matematik ve 15 fen bilimleri olmak üzere toplam 60 soru sorulacak. -ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

5-Sınav TEOG'dan farklı olarak 6, 7, 8'inci sınıf müfredatını kapsayacak. Öğrenciler nasıl bir çalışma programı takip etmeli? 


Müfredatta konular birbirinin devamı yani sarmal olduğu için 8'inci sınıf konusunu bilen öğrenci geriye dönük de o konuyu bilecektir. Bu açıdan sorun olmayacaktır. Ancak bu sınava girme konusu tekrar tekrar düşünülmeli. Çünkü bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanmak ve sosyal aktivitelerde bulunmak, zamanı boşa harcamamak adına daha doğru olacaktır.6-Eğitim bölgeleri hangi kriterlere göre oluşturulacak?
Nüfusu 30 binden küçük olan ilçeler tek bir eğitim bölgesi olarak tanımlanıyor. Eğitim bölgelerinin bir kısmı genişleyecek. Her lise türünden en az birer tane olmak koşuluyla yeni eğitim bölgeleri oluşturulacak. Eğitim bölgeleri oluşturulurken ortaokul mezunlarının yıllık sayıları dikkate alınacak. 7-Bazı lise türleri olmayan ilçeler için nasıl bir çözüm bulunacak? 
Eğer o bölgede başka türlerde lise sayısı fazla ise bir tanesi Anadolu Lisesi'ne dönüştürülecek. Eğer küçük bir ilçe ise çok programlı liseler oluşturulacak. 


 

-6 AY ÖNCE TAŞINMA ŞARTI

8-Farklı adres gösterme nasıl önlenecek? 
Öğrencinin o okul bölgesine geçişi için en az 6 ay öncesine ait ikametgâh göstermesi, MERNİS sisteminde kayıt olması, bu işlem için il, ilçe nüfus müdürlüğüne kayıt olması gerekiyor. Muhtarlıktan bu işlem yapılamıyor. 9-Sınavda yerleştirme puanı nasıl hesaplanacak? 
Ortaöğretim puanı yine kullanılacak. Ancak yerleştirme puanına ne kadar etkili olacağı henüz netleşmedi. Büyük ihtimalbu oran TEOG'da olduğu gibi yüzde 70 sınav, yüzde 30 ortaöğretim başarı puanından oluşacak. 10-Özel okullar kendi sınavını yapacak mı? 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, isterlerse özel okulların kendi sınavını yapabileceğini açıkladı. Türkiye Özel Okullar Derneği MEB'in düzenleyeceği meekezi sınava tabi olacaklarını belirtti. Sınavla öğrenci alacak özel okullar merkezi sınavdan alınan puanları kullanacak.

 

  Kaynak: sabah   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Özgökçe, Sanayi esnafın sorunlarını dinledi Özgökçe, Sanayi esnafın sorunlarını dinledi Tuşba Belediye Meclis salonunda yapılan toplantıya; Van Oto Sanayi Sitesi Kooper..
Kaçak avlanan şahsa ceza! Kaçak avlanan şahsa ceza! Gevaş ilçesinde kaçak avlandığı tespit edilen 1 kişiye bin 797 TL idari para cez..
VASKİ zor şatlarda çalışıyor VASKİ zor şatlarda çalışıyor Van'ın Erciş ilçesinin Çakıl Mahallesinden Pay Mahallesine giden su hattının ar..
Van TSO il başkanlarıyla konuştu Van TSO il başkanlarıyla konuştu Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşan bir heyetle, s..
  GÜNDEM HABERLERİ
Engelli gence dayak... Engelli gence dayak... Adana'da otobüste dövülen engeli genç ve Bursa’da engelli kadının otobüse alınma..
Memurun maaşı artıyor... Memurun maaşı artıyor... Hükümet, kamuda çalışan yaklaşık 3 milyon memuru yakından ilgilendiren ek göster..
Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ili..
2018'in resmi tatilleri... 2018'in resmi tatilleri... 2017'de çalışanlar hafta sonları dahil 113.5 gün tatil yaptı. Bir başka deyişle ..
  SİYASET HABERLERİ
OHAL uzatıldı OHAL uzatıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde..
Bakan kaya müjdeyi verdi Bakan kaya müjdeyi verdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hasan GemiciSpor Salon..
HDP’de büyük kavga! HDP’de büyük kavga! Kaplan, "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim ..
CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı Utku Gümrükçü konuşurken açılan "Kerbela şehitlerinden özür dile" pankartı açıl..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı! Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı! 2018 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkındaki kararı R..
7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 400 bini aşkın emekliyi ilgilendiren ek ikramiye ödemelerinde başvuru için son g..
Gençlere hibe! Gençlere hibe! Hükümet, sayısı 13 milyona yaklaşan genç nüfusa daha fazla iş kapısı açmak için ..
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak ve o e-ticaret sitesinin tüketi..
  EĞİTİM HABERLERİ
resim yok Eğitimde Ara Dönem Değerlendirilmesi TEOG’un kaldırılması, yükseköğrenime giriş sistemindeki değişikliğin gölgesi ve ..
Başkale'de nargile operasyonu Başkale'de nargile operasyonu Van’ın Başkale ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda 28 bin 268 paket kaçak si..
Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Van’ın Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, 700 öğrencisi ..
Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Van’ın Tuşba Kaymakamlığı tarafından Hacı Ömer Sabancı ilk ve ortaokulunda oluşt..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Vanlı oryantiringciler Avrupa yolunda Vanlı oryantiringciler Avrupa yolunda Türkiye Şampiyonasında başarı elde eden Vanlı sporcular, Bulgaristan’da düzenlen..
Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Türkiye Boks Federasyonu’nun 22 yaş altı ..
Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde 22-24 Aralık tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen Hentbol Anadolu Yıldızlar ..
Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Van’ın Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, hentbolda il bir..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Van ve Kayseri’de eş zamanlı olarak yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına a..
7 ilden 100 kişi böyle gitti… 7 ilden 100 kişi böyle gitti… Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Tokat Şube Müdürlüğüne, Zile ilçesine bağlı ..
TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Diyarbakır, ..
Suçları tek kelime ile iğrenç! Suçları tek kelime ile iğrenç! erkek çocuklara cinsel saldırı, nitelikli yağma, gasp gibi birçok suçu işledikle..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından hazırlanan “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu..
Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van Emniyet Müdürlüğünce yürütülen “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi ..
75 yıldır bu kahvede çay içiyor 75 yıldır bu kahvede çay içiyor Van’da 75 yıldır faaliyet gösteren kahve, 65 ile 90 yaşındaki insanların vazgeçi..
 İpekyolu Belediyesi İpekyolu Belediyesi Van’ın İpekyolu Belediyesi, yapıştırılan ilan ve afişlerle çevre ve görüntü kirl..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı