YENİ GELİŞME

10 soruda liseye giriş sistemi nasıl olur?

 Tarih: 09-11-2017 07:50:47
Uzmanlar aileleri ve öğrencileri “Bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanarak zamanlarını doğru kullansınlar” diye uyardı

Lise Kayıt Sistemi’nde sadece 600 okul sınavla öğrenci alacak. Uzmanlar aileleri ve öğrencileri “Bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanarak zamanlarını doğru kullansınlar” diye uyardı

.

Liseye girişte TEOG'un yerini alacak olan Lise Kayıt Sistemi (LKS) soru işaretlerini beraberinde getirdi. LKS'de öğrenciler tercihleri doğrultusunda ve okul başarı puanına göre evlerine yakın okullara yerleştirilecek.

 

Yaklaşık 600 köklü liseye ise sınavla öğrenci alınacak. Yeni sistemin en çok merak edilen diğer detayları ise şöyle:1-Adrese dayalı yerleştirme nasıl yapılacak? 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim bölgelerine göre belirlediği okul listeleri öğrencilerin e-okul sistemine tanımlanacak. Her öğrenci ve velisi eğitim bölgesine göre kendine tanımlanmış okullardan 5'ini seçecek. Öğrenciler bu istek sırasına göre yerleştirilmeye çalışılacak. Öğrenci istediği okulda yeterli kontenjan varsa koşulsuz yerleştirilecek. Eğer o okulu isteyen öğrenci sayısı kontenjandan fazla ise öğrenci ikinci sıradaki okula, orada da aynı durum varsa 3'üncü 4'üncü ve 5'inci tercihine yerleştirilmeye çalışılacak. Hepsinde aynı durum olursa öğrenci 5'inci sırada istediği okula yerleştirilecek. Bunun için sınıf veya kontenjan açılacak. Hatta o okulda ikili öğretime geçilebilecek. Hiçbir öğrenci tercihi dışında okula yerleştirilmeyecek. 2-Sınavla herhangi bir köklü liseye yerleşemeyen öğrencinin durumu ne olacak? 
Puanı bu liselere yerleşmek için yetmeyen öğrenci daha önce adrese dayalı sistemde yaptığı 5 tercihten birine yerleşecek. 3-Sınavla öğrenci alacak liseler nasıl belirlenecek? 
Bu okullar zaten belli. Bütün devlet fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve sayıları 50 civarında olan proje liseler bu kapsamda yer alıyor. Bu okulların listesi internette mevcut. Bu okullara yeni okullar eklenmeyecek. 4-Sınavda soru dağılımı nasıl olacak? 
15 Türkçe, 15 sosyal bilgiler, 15 matematik ve 15 fen bilimleri olmak üzere toplam 60 soru sorulacak. -ZAMANI BOŞA HARCAMAYIN

5-Sınav TEOG'dan farklı olarak 6, 7, 8'inci sınıf müfredatını kapsayacak. Öğrenciler nasıl bir çalışma programı takip etmeli? 


Müfredatta konular birbirinin devamı yani sarmal olduğu için 8'inci sınıf konusunu bilen öğrenci geriye dönük de o konuyu bilecektir. Bu açıdan sorun olmayacaktır. Ancak bu sınava girme konusu tekrar tekrar düşünülmeli. Çünkü bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, sınavla uğraşmak yerine başka beceriler kazanmak ve sosyal aktivitelerde bulunmak, zamanı boşa harcamamak adına daha doğru olacaktır.6-Eğitim bölgeleri hangi kriterlere göre oluşturulacak?
Nüfusu 30 binden küçük olan ilçeler tek bir eğitim bölgesi olarak tanımlanıyor. Eğitim bölgelerinin bir kısmı genişleyecek. Her lise türünden en az birer tane olmak koşuluyla yeni eğitim bölgeleri oluşturulacak. Eğitim bölgeleri oluşturulurken ortaokul mezunlarının yıllık sayıları dikkate alınacak. 7-Bazı lise türleri olmayan ilçeler için nasıl bir çözüm bulunacak? 
Eğer o bölgede başka türlerde lise sayısı fazla ise bir tanesi Anadolu Lisesi'ne dönüştürülecek. Eğer küçük bir ilçe ise çok programlı liseler oluşturulacak. 


 

-6 AY ÖNCE TAŞINMA ŞARTI

8-Farklı adres gösterme nasıl önlenecek? 
Öğrencinin o okul bölgesine geçişi için en az 6 ay öncesine ait ikametgâh göstermesi, MERNİS sisteminde kayıt olması, bu işlem için il, ilçe nüfus müdürlüğüne kayıt olması gerekiyor. Muhtarlıktan bu işlem yapılamıyor. 9-Sınavda yerleştirme puanı nasıl hesaplanacak? 
Ortaöğretim puanı yine kullanılacak. Ancak yerleştirme puanına ne kadar etkili olacağı henüz netleşmedi. Büyük ihtimalbu oran TEOG'da olduğu gibi yüzde 70 sınav, yüzde 30 ortaöğretim başarı puanından oluşacak. 10-Özel okullar kendi sınavını yapacak mı? 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, isterlerse özel okulların kendi sınavını yapabileceğini açıkladı. Türkiye Özel Okullar Derneği MEB'in düzenleyeceği meekezi sınava tabi olacaklarını belirtti. Sınavla öğrenci alacak özel okullar merkezi sınavdan alınan puanları kullanacak.

 

  Kaynak: sabah   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Şila korkulu rüyaları oldu Şila korkulu rüyaları oldu Van'da 55 kilo eroin ele geçirildi - Uyuşturucu tacirleri Şila'dan kaçamadı..
Van’da trafik kazası yaralılar var  Van’da trafik kazası yaralılar var ilk kaza Van-Hakkari karayolu üzerindeki Güzeldere mevkiinde meydana geldi.
 Kasım ayında Van Gölü’nün keyfini çıkardılar Kasım ayında Van Gölü’nün keyfini çıkardılar İlçede havaların iyice soğuduğu, sobaların kurulduğu, kış telaşını yoğun yaşan..
Van'da uzlaştırmacılara sertifikaları verildi  Van'da uzlaştırmacılara sertifikaları verildi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) tarafından Van’da gerçekleştirilen “..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş kanunu ile çeşitli ..
Reklam ajansına uyuşturucu baskını Reklam ajansına uyuşturucu baskını Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları teknik ..
Ankara’da gecenin bombası… Ankara’da gecenin bombası… Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna çalışmalarına hız..
Yaz saati uygulaması… Yaz saati uygulaması… Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanu..
  SİYASET HABERLERİ
İYİ Parti’de büyük kriz… İYİ Parti’de büyük kriz… Cumhuriyet’in haberine göre, Kurucular Kurulu’nda yer alan Cevher Cevheri’nin i..
Siz evinizde otururken ruhsatlı silahınızla suç işlenebilir! Siz evinizde otururken ruhsatlı silahınızla suç işlenebilir! TSE belgeli pompalı tüfeklerin seri numarası kullanılarak testten geçmeyen kaçak..
Yeni üniversiteye giriş sisteminde 4 değişiklik yapıldı Yeni üniversiteye giriş sisteminde 4 değişiklik yapıldı TEOG'un ardından üniversite sınavları olan YGS ve LYS'nin de kaldırılacağı açıkl..
 Erdoğan'ı FETÖ ile mücadelede samimi buluyorum Erdoğan'ı FETÖ ile mücadelede samimi buluyorum MHP'den ayrılarak geçtiğimiz ay İYİ Parti'yi kuran Meral Akşener, Cumhurbaşkanı ..
  EKONOMİ HABERLERİ
Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Hep beraber ekonomi dünyası olarak şunda sessiz kalıyoruz. Artık tartışmayı bu n..
İşçiye bu yıl kadro... İşçiye bu yıl kadro... Kamuda görev yapan yaklaşık 817 bin taşeron şirket elemanının kadroya alınmasıyl..
Cam filminden ceza yiyenler ne yapacak? Cam filminden ceza yiyenler ne yapacak? Araçlarda cam filmi yasağından dolayı para cezası kesilen sürücüler ne yapacak? ..
Bakan'dan cam filmi açıklaması Bakan'dan cam filmi açıklaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çıkış..
  EĞİTİM HABERLERİ
Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerim..
Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Van Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli eğitim merkezlerinde eğitim gören yaklaşık..
yeni sistemin ayrıntıları belli oluyor yeni sistemin ayrıntıları belli oluyor Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEO..
10 soruda liseye giriş sistemi nasıl olur? 10 soruda liseye giriş sistemi nasıl olur? Uzmanlar aileleri ve öğrencileri “Bu okullar arasında tercih edecekleri yoksa, s..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
Haluk Levent Vanlıları coşturdu Haluk Levent Vanlıları coşturdu Çatak Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında..
  SPOR HABERLERİ
Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Sporcularla tek tek tokalaşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Diyarbekirspor ka..
VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu Türkiye Hentbol İkinci Ligi A Grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol..
Gençlik merkezi müdürleri ile toplantıda bir araya geldi Gençlik merkezi müdürleri ile toplantıda bir araya geldi Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İNANÇ, İlçe Müdürleri, Şube Müdü..
Van ekibinden ikinci galibiyet  ... Van ekibinden ikinci galibiyet ... Maçtan 67-58 galip ayrılan Van ekibi, ligin ikinci maçından da sevinen taraf old..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
Öğrencilerden anlamlı etkinlik  Öğrencilerden anlamlı etkinlik Van’ın Bahçesaray Çok Programlı Anadolu Lisesi müdürlüğü tarafından toplum bilin..
  BÖLGE HABERLERİ
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... 27 Ekim'de yürürlüğe giren araçlarda camların film ile kaplatmasının yasak olma..
İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Cuma namazı öncesi verilen mevlit programının ardından vatandaşlara nohutlu pila..
YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğünün organize ettiği "Mezun olunca h..
Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’ın Tuşba Belediyesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kadı..
Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Resim ve Şiir Yarışması’nda d..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı